Samsunda otomobil kiralama hizmeti alırken dikkat etmememiz gerek hususlar
Samsunda otomobil kiralama hizmeti alırken dikkat etmememiz gerek hususlar

Samsunda otomobil kiralama hizmeti alırken dikkat etmememiz gerek bazı hususlar vardır. Nedir bu hususlar ? biraz bunlardan bahsedelim. Öncelikle araç kiralama şirketinin ticari geçmişini gözden geçirmek gerekli bir kaç aylık işletme geçmişi olan firmaların ne kadar güvenilir olabileceği tartışılır. bu sebeple araç kiralama yaparken firmanın en az 3 yıldır faaliyette olmasına dikkat etmeniz gerekmektedir. Hürriyet Gazetesinde çıkan bir habere göre, Samsun' da bir rent a car firmasının dolandırıcı olduğu iddia edilmişti. İddiaaya göre;

29 Yaşında bir genç tatil için Samsun'a ailesinin yanına geldi. Samsun'da araç kiralamak isteyen bu gencin başına gelmeyen kalmadı. Nisan ayında yaşanan olayda iddiaya göre araç kiralamak isteyen genç, İladım ilçesinde bulunan oto kiralama (rent-a car) iş yerinin sahibi olan Y.S.'den araç kiraladı.

Aracı kiralarken oto kiralama sahibi Y.S., Araç kiralamak isteyen gençten sözleşme imzalaması istedi. Sözleşmeyi imzalarken arada boş senetinde olduğunu farkederek itiraz etti. Daha sonra gencin yanında bulunan akrabası senedi imzaladı. E.Y. arabayı vermeye gittiklerinde ise senedi alamadı. Oto kiralama sahibi Y.S. çalışma tarzlarının böyle olduğunu savunarak senedi vermedi. Aynı zamanda aracı kiralayan kişiler kapora olarak 500 TL verdiğini söyledi. Senedi almaya çalışan kişi oto kiralama sahibinden 750 TL karşılığında senedi aldığını belirtti. Senedi alır almaz oto kiralama şirketine dava açtı. 8 aracına ve banka hesaplarına haciz koyulan oto kiralama şirketinin sahibi 2016 yılında 8 kişiyi dolandırdığı iddiasıyla gözaltına alınmıştı. Savcı tarafından tutuklanma talebiyle mahkemeye sevk edilen zanlı serbest bırakıldı.

Haber Kaynağı: https://www.samsunhaber.com/samsun-haber/samsun-da-dolandirici-rent-a-car-iddiasi-h22548.html

Yukarıdaki anlatılan hayal ürünü değil, yaşanmış gerçek bir olaydır.

Rent A Car Araç Kiralama Koşulları

Rent a car firmalarından araç kiralama gereğinden fazla sorumluluk gerektirdiğinden dolayı araç kiralama yapabilmek için belirli koşulların yerine getirilmesi gerekmektedir. Gerekli koşullar arasında en önemlisi kiralama yapacak kişinin ehliyeti olması ve ehliyet süresinin uzun olmasıdır. Bir diğer önemli koşul ise kira sözleşmesinde belirtilen sözleşme maddelerinin eksiksiz yerine getirilmesidir. Eğer samsun oto kiralama dan araç kiralamak istiyorsanız, sözleşme maddelerini yerine getirmeniz gerekmektedir. Koşullar tamamlanmadığı takdir de olumsuz bir durum oluşmaması için araç kiralaması yapılmamaktadır. Araç kiralama koşulları arasında rent a car firmasının belirlemiş olduğu yaş sınırı da bulunmaktadır. Araç kiralama koşulları genellikle kiralama yapan kişinin can güvenliği açısından oldukça önemlidir. Çünkü ehliyeti olmayan birisinin trafiğe çıkması oldukça tehlikelidir. Bu nedenle gerekli koşullar hem rent a car firmalarının araçlarının hasar görmemesi açısından hem de araç kiralayan kişinin güvenliği açısından oldukça önemlidir. Gerekli koşullar yerine getirilse Samsun araç kiralama firmasından araç kiralama işleminde bulunabilirsiniz. Kiralanan aracın güvenliği ve hasar görmemesi açısından da tecrübe sahibi olan kişilerin araç kiralaması koşulu en önemli olan koşullar arasında yer almaktadır.

Araç Kiralama Koşulları Neden Gereklidir?


Araç kiralayabilmek için gerekli olan koşulların yerine getirilmesi için gerekli olan ehliyet süresi kiralama yapabilmek için oldukça önemlidir. Ehliyet süresinin bir diğer önemi ise kiralama yapan kişinin can güvenliği konusu ve aracın hasar görememesi durumdur. Ehliyet süreniz fazla ise Samsun rent a car firmasından istediğiniz aracı kiralayabilirsiniz. Ehliyet süresinin bir diğer önemi ise trafiğe çıktığınız zaman ceza almamak için oldukça önemlidir. Çünkü günümüzde ehliyetsiz sürücülere diğer sürücülerin güvenliği için gerekli cezalar dikkatli şekilde uygulanmaktadır. Kısaca anlatılması gerekirse ek sürücü kiralanan aracın birden fazla kişi tarafından kullanılması anlamına gelmektedir. Ek sürücünün kiralama öncesinde mutlaka rent a car firmasına bildirilmiş olması ve kira sözleşmesine eklenmesi gerekir. İsterseniz samsun havalimanı oto kiralama ile aracınız havalimanına kadar firmamız tarafından ücretsiz olarak getirilmektedir.